پیدا کردن آی پی دوربین مداربسته

برای نصب و راه اندازی دوربین های تحت شبکه اولین اقدامی که باید انجام شود پیدا کردن آی پی این دوربین هاست. در این مقاله روش پیدا کردن آی پی دوربین مداربسته را به شما آموزش می دهیم.

پیدا کردن آی پی دوربین های تحت شبکه از 4 روش امکان پذیر است:

 1. از طریق دستگاه  NVR
 2. آی پی نوشته شده در وب سایت یا کاتالوگ محصول
 3. از طریق نرم افزار های اسکنر شبکه
 4. بازگرداندن دستگاه به تنظیمات پیش فرض

1. پیدا کردن آی پی از طریق دستگاه   NVR

 • وارد منوی دستگاه NVR شوید.
 • سپس در بخش تنظیمات وارد قسمت  Registration یا Remote شوید. در این بخش می توانید اقدام به شناسایی دوربین های شبکه کنید. همچنین در قسمت پایین آن می توانید دوربین IP اضافه کنید.
 • در این صفحه با زدن گزینه DEVICE SERCH تمامی IP های دوربین های متصل به شبکه نمایش داده می شوند. در کنار آی پی هر دوربین آیکونی وجود دارد که با کلیک بر روی آن می توانید اقدام به تغیر آی پی دوربین به آی پی مورد نظر خود بکنید.
 • توجه کنید در صورتی که دو دوربین دارای یک آی پی یکسانی باشند، دستگاه NVR دچار خطا می شود.

2. پیدا کردن آی پی با نرم افزار ای پی اسکنر

برای پیدا کردن ای پی NVRدستگاه هایک ویژن می توانید از نرم افزارهای  IP Scanner  استفاده کنید. نرم افزار مخصوص دوربین هایک ویژن جهت پیدا کردن ای پی نرم افزار SADP است.

 • پس از نصب نمودن نرم افزار SADP در کامپیوتر، دوربین مداربسته یا NVR هایک ویژن را به کامپیوتر یا لپ تاپ خود وصل نمایید. البته اگر دوربین یا NVR شما به سوئیچ شبکه متصل باشد، می توانید لپ تاپ را به جای اینکه به دوربین وصل کنید به سوئیچ شبکه وصل نمایید.
 • پس از اتصال نمودن لپ تاپ به سوئیچ، نرم افزار ای پی اسکنر SADP آدرس IP و همچنین مدل دستگاه NVR و دوربین های هایک ویژن را که به سوئیچ متصل هستند را پیدا می کند.
 • در صورتی که می خواهید آدرس ای پی دوربین های مداربسته را به کلاس IP شبکه لوکال خود تغییر دهید. کافی است بر روی نرم افزار SADP کلیک راست نمایید و بر روی گزینه  Run As Administrator کلیک نمایید. در بخش راست صفحه باز شده گزینه های مختلفی از جمله IP Address وجود دارد که می توانید آن را تغییر دهید. البته حتما توجه نمایید که ای پی دوربین ها و nvr نباید یکسان باشد.

کاربرد نرم افزار SADP

نرم افزار SADP
 • عوض کردن IP address دوربین و NVR  دستگاه های هایک ویژن
 • پیدا کردن سریال دستگاه و دوربین

اگر دوربین مداربسته شما هایک ویژن نیست و سایر برندهای متفرقه می باشد می توانید جهت پیدا کردن ای پی آنها از نرم افزار IW2 می توانید استفاده کنید. در صورتی که کامپیوتر شما به شبکه متصل است با نصب نرم افزار IW2 می توانید شبکه داخلی خود را اسکن نمایید.

به این ترتیب نرم افزار IW2 را اجرا نمایید و دکمه NEXT را کلیک نمایید تا نرم افزار به صورت اتوماتیک تمام دوربین های داخل شبکه را شناسایی می کند. در این بخش می توانید تمام مشخصات دوربین های ای پی از جمله MAC، IP Address، Model و Firmware Version را به صورت تفکیک برای هر دوربین را مشاهده نمایید.

3. روش پیدا کردن آی پی دوربین مداربسته بازدید وب سایت یا کاتالوگ محصول

آسان ترین راه حل ، مطالعه کاتالوگ هر محصول می باشد. یا می توانید با مراجعه به سایت برند دوربین مداربسته خود یا پشتیبانی به ای پی دوربین مداربسته خود پی ببرید.

4. بازگرداندن دوربین مداربسته به تنظیمات کارخانه

اگر آی پی دوربین مداربسته تغیر داده شده باشد و با کمک روش های گفته شده نتوانستید به ای پی دوربین ها پی ببرید؛ بهترین راه  بازگرداندن دوربین مداربسته به تنظیمات کارخانه است. دکمه ریست دوربین مداربسته بر روی خود دوربین قرار دارد. با نگه داشتن دکمه ریست، دوربین به حالت تنظیمات کارخانه برمی گردد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!