تغییر آی پی دوربین های مداربسته

دوربین های IP و دستگاه ذخیره تصاویر بصورت پیش فرض دارای IP  بوده که توسط کارخانه سازنده بصورت یکسان بر روی دوربین ها و دستگاه ها تنظیم شده است و در هر برندی، این آی پی متفاوت است. زمانی که چند دوربین یا دستگاه از یک برند را وارد یک سامانه کنید، همه آن ها با یک آی پی نمایان خواهند شد و اگر این آی پی ها تغییر نکنند، متاسفانه نمی توان به تصویر دوربین ها دسترسی داشت و با تداخل آی پی مواجهه خواهیم شد. در اینجا نحوه تغییر IP دوربین های مداربسته و دستگاه ذخیره تصاویر را به شما اموزش می دهیم.

روش های تغییر IP دوربین های مداربسته و دستگاه ها

به صورت کلی، تغییر IP را می توان از طریق وب، نرم افزارهای Search، دستگاه ذخیره ساز و … اشاره کرد.

1. تغییر IP دوربین مداربسته و دستگاه ذخیره تصویر از طریق وب

در این روش نیاز است که ارتباط فیزیکی دوربین یا دستگاه با لپ تاپ و یا کامپیوتر صورت گیرد و رنج آی پی لپ تاپ و یا کامپیوتر با دوربین و یا دستگاه یکسان باشد تا بتوان دوربین و دستگاه را بر روی وب، مشاهده کرد.برای این منظور، مرورگر وب ترجیحا Internet Explorer را باز کرده و در نوار جست و جو آن، آی پی دوربین و یا دستگاه را وارد نماییم. وارد منو تنظیمات شویم تا بتوانیم آی پی مورد نظر را تغییر دهیم. منوهای دوربین ها و دستگاه های ذخیره ساز در برندهای مختلف متفاوت می باشد. ولی معمولا در منو Configuration/Setup، قسمت Network می توانید فرآیند تغییر IP دوربین مداربسته و دستگاه ذخیره ساز را انجام دهید.

توجه داشته باشید که  آی پی دوربین ها و دستگاه هایی که قرار است در یک شبکه با هم در ارتباط باشند را در یک رنج قرار دهید و می بایست رقم انتهایی سمت راست آن ها از 1 الی 255 ( به شرط عدم تداخل ) باشند.

همچنین توجه داشته باشید که اگر قرار است که دوربین و یا دستگاه با مودم و یا روتر در ارتباط باشد، نیاز است که رنج آن ها با مودم و یا روتر، یکسان در نظر گرفته شود. می توانید با جست و جو در وب سایت فراگستر، ویدیوهای ارائه شده به منظور تغییر آی پی در برندهای مختلف را مشاهده نمایید.

توجه داشته باشید که نیاز است در بسیاری از برندها، راه اندازی اولیه صورت گیرد. این اقدامات می بایست پیش از تغییر آی پی صورت گیرد.

2. از طریق نرم افزار Search

ابتدا نیاز است که ارتباط فیزیکی دوربین و دستگاه با لپ تاپ و یا کامپیوتر برقرار باشد. در این مرحله نیاز است که به بخش دانلودها در وب سایت فراگستر مراجعه نمایید و نرم افزار جست و جو برای برند مورد نظر را دانلود و نصب نمایید. در این حالت بر روی گزینه جست و جو کلیک کنید تا دوربین ها و دستگاه های موجود در شبکه نمایش داده شود. در این مرحله می توانید پس از انتخاب محصول مورد نظر، بر روی گزینه Edit یا قلم و یا Modify IP کلیک کنید تا بتوانید آی پی را تغییر دهید. ( توجه داشته باشید که این گزینه در نرم افزارهای برندهای مختلف متفاوت باشد. )

در ادامه نرم افزارهای جست و جو در برندهای مختلف را ارائه می کنیم.

داهوا و مکسرون قدیمی : Config Tool

هایک ویژن و مکسرون جدید : SADP Tool

تیاندی و ناظر : Search & Config

آلباترون و آپتینا ( تحت شبکه )  : Zeno Search

3. روش انجام از طریق دستگاه ذخیره ساز

تغییر آی پی دستگاه ذخیره تصویر داهوا

در این قسمت دو نکته مطرح است، نکته اول :  تغییر آی پی دستگاه ذخیره ساز و نکته دوم : تغییر آی پی دوربین مداربسته.

به منظور تغییر آی پی دستگاه ذخیره ساز، ابتدا نیاز است که راه اندازی اولیه دستگاه صورت گیرد. راه اندازی اولیه یا Initialized به این معنی است که نیاز است شما رمز اولیه، ایمیل، سوالات امنیتی و … را برای دستگاه تنظیم نمایید. این اقدامات به منظور امنیت بیشتر دستگاه و بازیابی سریع رمز در مواقعی که رمز را فراموش کرده ایم، صورت می گیرد. در صورتی که راه اندازی اولیه دستگاه صورت گرفته باشد و یا نیازی به راه اندازی اولیه نداشته باشد، رمز دستگاه را وارد می کنیم و در قسمت Network، آی پی دستگاه را به آی پی مورد نظر تغییر می دهیم. توجه داشته باشید که دستگاه در رنج دوربین های تحت شبکه ای که قرار است بر روی آن اضافه شود، باشد.

به منظور تغییر IP دوربین مداربسته از طریق دستگاه ذخیره ساز، نیاز است که دوربین توسط دستگاه ذخیره ساز شناخته شود و در لیست Search آن در قسمت Network و یا Camera آن قرار گیرد، تا بتوان از طریق گزینه موجود در منو، تغییر آی پی صورت گیرد. در این مرحله نیاز است که حتما رمز عبور دوربین را وارد نماییم تا بتوانیم عملیات تغییر آی پی را انجام دهیم.

4. از طریق نرم افزار انتقال تصویر گوشی

دوربین های بیسیم (Wireless) که اخیرا شامل Baby Cam ها می شوند، این امکان را دارند که پس از افزودن بر روی نرم افزار انتقال تصویر مربوط، بتوان به راحتی تنظیمات شبکه از جمله تغییر آی پی را انجام داد.

نکته آخر

همانطور که شرح داده شد، روش های مختلفی به منظور تغییر IP دوربین مداربسته و دستگاه ذخیره، وجود دارد که شامل : وب، نرم افزارهای جست و جو، دستگاه ذخیره ساز و تستر می باشند. اصلی ترین نکات در فرآیند تغییر آی پی، عدم تداخل آن ها و انتخاب در رنج آی پی دستگاه ها، دوربین ها و مودم و یا روتری که قرار است با آن ها ارتباط فیزیکی و شبکه داشته باشد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!