برای تامین امنیت و نظارت کامل در پارکینگ ها اسفاده از دوربین های مداربسته هوشمند ضروری میباشد که دارای مزایای بسیاری است ،در ادامه به مواردی از آنها اشاره خواهیم  کرد:

 کنترل درآمدها

یکی از مزایایی تقاضای مدرنیزه شدن پارکینگهای طبقاتی این است که به خاطر گم شدن قبض بعضی از افراد از درآمد پارکینگ کم نمی شود. برای مثال اگر کسی که اتومبیل خود را برای یک هفته در پارکینگ گذاشته و قبض خود را گم کرده است، با ادعای اینکه دو روز اتومبیل خود را پارک کرده می تواند از درآمد پارکینگ ولی مسئول مربوطه می تواند با چک کردن اتومبیل مذکور با دوربین مداربسته تحت شبکه  مانع این کار شود.

اتومبیل های مسروقه

از معضلات دیگر این پارکینگ ها می توان به مخفی کردن اتومبیل های دزدی و مفقود شده در آنها اشاره کرد که در این صورت پیدا کردن اتومبیل برای پلیس کار بسیار دشواری خواهد بود. 

ایمنی بیشتر
در این گونه پارکینگ ها به دلیل وجود دوربین مداربسته هوشمند، شخص می تواند با خیال راحت ماشین خود را پارک کند و از سالم تحویل گرفتن آن اطمینان حاصل کند. صاحبان پارکینگها می بایست با نصب دوربین مداربسته تحت شبکه و سیستم هوشمند اطمینان لازم را بابت دزدی و ضربه به اتومبیل به مشتریان بدهد.

طراحی سیستم

سیستم هوشمند مخصوص پارکینگ طبقاتی از اجزا و ساختار زیر تشکیل شده است:

1. دوربین مدار بسته تحت شبکه مخصوص دید در شب و تاریکی

2. دوربین مداربسته دارای اشعه مادون قرمز برای اینکه تمام جزئیات ثبت شود.

 3. برنامه ها و نرم‌افزارمدیریت تصاویر قدرتمند برای خواندن پلاک اتومبیل ها

4. یک کامپیوتر برای مدیریت تصاویر و کنترل از راه دور

5. وجود یک دستگاه ضبط تصاویر برای ذخیره و آرشیو کردن دیتاها و اطلاعات لازم

یک مثال تحقیقاتی

از بزرگترین پارکینگهای طبقاتی کشور فنلاند می توان به پارکینگ Foruml  اشاره کرد و دارای یک سیستم هوشمند بسیار قدرتمند است که از ساختارهایی چون دوربین‌مداربسته تحت شبکه و نرم‌افزار تشخیص پلاک اتومبیل تشکیل شده است که می تواند پلاک اتومبیل ها را در هنگام ورود و خروج کنترل کند. دوربین مداربسته وقتی شماره پلاک اتومبیل را چک می کند آن اعداد را برای سرور مرکزی می فرستد و قادر به شناسایی شماره پلاک های 49 کشور می باشد. مثلاً برای پلاک  اتومبیل ها کره جنوبی از نوع اتومبیل ، کشورهای اروپایی پرچم‌های بین‌المللی، آمریکا ایالت‌ها و چین استان‌هایش بهره گرفتند. این پارکینگ هم‌چنین دارای یک سیستم نظارتی آنالوگ هم می باشد که به وسیله‌ سرورهای تصویری شرکت اکسیز، کار می‌کند. دوربین مداربسته تحت شبکه جدید، همراه تعدادی سرور برای افزایش میزان ذخیره سازی و شناسایی شماره پلا‌ک‌های اتومبیل ها جز کاربرد های اضافه شده به سیستم است. پارکینگ Foruml هم اکنون از ایمن‌ترین سیستم‌های نظارتی را دارا می یاشد. با ارتقاء تجهیزات سیستم های هوشمند در این پارکینگ میزان شکایات و  سرقت اتومبیل ها کاهش یافته است.

کارایی بهینه

امروزه در بازار جهانی سیستم های هوشمند، فناوری ها و  دوربین های مداربسته جدیدی ارائه می شود که کاربردهای متعددی را در بر می گیرد. بالا رفتن کیفیت تصاویر و امکان ردیابی حرکت و نمایش جزئیات در تاریکی و نور ضعیف از جمله کارایی های دوربین مداربسته است. وقتی نور کم می شود سنسور مادون قرمز به طور خودکار فعال می شود  شروع به تولید تصاویر سیاه و سفید می کند. چنین عملکردهایی در کاربردهای زیر مفید است:
• کنترل دسترسی: با وجود خوانده شدن پلاک خودرو ها توسط دوربین مداربسته هنگام ورود و خروج دیگر نیازی به نگهبان نیست

• پرداخت عوارض بزرگراه: با وجود گذر سریع از عوارض و عدم پرداخت مبلغ مورد نظر ، پلاک اتومبیل توسط دوربین مداربسته خوانده ، شناسایی و عوارض پرداخت می گردد.
• کنترل مرز: برای شناسایی اتومبیل های ورودی و خروجی و کنترل اراضی و مرزها از قابلیت شناسایی پلاک خودروها ی موجود در دوربین مداربسته استفاده می شود.
• برنامه‌ریزی ترافیک: با وجود ثبت شماره پلاک اتومبیل ها توسط دوربین مداربسته و اطلاع از تعداد آنها می توان برنامه ریزی دقیقی برای ترافیک در نظر گرفت.

• تشخیص و ثبت هوشمند چهره: اگر هنگام ورود اتومبیل به پارکینگ امکان تشخیص و ثبت چهره راننده به کمک دوربین مداربسته وجود داشته باشد احتمال رخ دادن دزدی از بین می رود.

مزایای دوربین‌ مداربسته تحت شبکه

در آینده نه چندان دور کنترل و نظارت ساختمان ها، پارکینگ ها و بسیاری دیگر از محیط ها تنها توسط دوربین های مدار بسته هوشمند صورت می پذیرد. همینطور می توان از یک دوربین مداربسته مگاپیکسلی برای گرفتن تصاویر با وضوح و کیفیت بالا استفاده شود. در تمام سیستم ها و کامپیوتر های مختلف با  نصب نرم افزار مدیریت تصاویر می توان سیستم نظارتی را توسعه بخشید. در ضمن این دوربین مداربسته با کابل انتقال دیتا به هم وصل می شود. یک نکته بسیار مهم، تجهیز دوربین‌ مداربسته نظارتی به سیستم‌های حفاظت در برابر تغییرات آب و هوایی، باد و لرزش می‌باشد که برای این منظور از کاور دوربین مداربسته مخصوصی بهره می گیرند.

اهمیت تحلیل پهنای باند

برای انجام بعضی کارایی ها، به تغییر پهنای باند نیاز داریم. برای اینکه بتوانیم بدون پائین آمدن کیفیت تصاویر حجم آنها را کم کنیم نیز می توانیم از تکنیک‌های مختلفی استفاده کنیم. با ادغام این تکنیک‌های ذخیره‌سازی جدید با نیازهای مشتریان، دیگر نیازی به خرید پهنای باند بیشتر نمی‌باشد. پهنای باند برای کاربردهای مختلف نیاز به تحلیل مربوط به خود را دارند مثلاً برای بعضی از کارایی ها نیازی به وضوح بالا ی تصاویر نداریم.

کاهش بهره گیری از نیروی انسانی

امروزه فقط برای نصب، راه اندازی دوربین مداربسته و کاربری نیاز به استفاده از نیروی انسانی است و  بقیه کارکرد و عملیات سیستم های نظارتی توسط سیستم های اتوماتیک ماشینی تحت کنترل قرار می گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *