محاسبه­ ی فضای  در پروژه­های دوربین مدار بسته بسیار حائز اهمیت است. حتما می­خواهید یاد بگیرد که چگونه پهنای باند و  را برای دوربین های تحت شبکه و دستگاه­های ضبط خود محاسبه کنید، و بتوانید تخمین بزنید که چقدر از هارد برای ضبط فیلم های دوربین مدار بسته­ی استفاده می­شود.

در مورد ذخیره سازی دوربین مدار بسته سوال دارید؟

در حال خرید یک سیستم دوربین مدار بسته هستید، اما نحوه­ی محاسبه­ی ذخیره سازی لازم برای ضبط فیلم­های دوربین را نمی­دانید. “چه هاردی باید بخرم ؟ DVR چه مدت زمانی می­تواند ضبط کند؟”

محاسبه ذخیره سازی قبل از خرید

زمان درست برای محاسبه ذخیره سازی زمانی است که پروژ­ه­ی شما هنوز بر روی کاغذ است… اگر دوربین و دستگاه ضبط را خریده باشید چی؟

فرض کنیم شما یک ضبط کننده­ی دیجیتال (DVR) با هارد ۱ یا ۲ ترابایت برای ذخیره­ی ویدئو دارید. مهم نیست که آیا این یک DVR 4، ۸ یا ۱۶ کاناله است، شما می­توانید پیکربندی را تنظیم کرده و فیلم­ها را برای مدت زمان ۷ تا ۳۰ روز یا حتی طولانی­تر ضبط کنید. اما ۳۰ عدد خوبی است.

۳۰ روز برای اکثر پروژه ها کافی است …

خب، شنیده ام که مردم تقاضای ضبط پروژه دوربین مدار بسته برای یک سال را دارند. اگرچه این امکان وجود دارد، اما یک وضعیت معمولی نیست، چون پروژه­ای که بتواند برای چنین مدت زمان طولانی ضبط ویدئو داشته باشد  بسیار گران خواهد بود.

روش اول برای محاسبه ذخیره سازی

بیایید از یک روش ساده برای محاسبه ذخیره سازی برای پروژه دوربین مدار بسته استفاده کنیم، فقط باید بدانید که دوربین امنیتی شما از چه میزان پهنای باند استفاده می­کند و این همان نرخ بیت دوربین شماست.

اگر قصد دارید از دوربین خود با وضوح HD استفاده کنید، نرخ بیتKbps  ۱۰۲۴ مناسب خواهد بود و برای وضوح  Full HD با استفاده از نرخ بیت Kbps 2048 امکان پذیر خواهد بود.

با دانستن این اطلاعات، می­توانید از یک فرمول یا یک محاسبه گر ذخیره ساز برای وارد کردن نرخ بیت، تعداد روزهای ضبط و تعداد دوربین­ها استفاده کنید.

اگر عجله دارید، فرمول اینجا است:

با نا امیدی به دنبال فرمولی برای محاسبه­ی ذخیره سازی دوربین مدار بسته هستید؟

همچنین بخوانید:  بررسی سیستم کنترل دسترسی در هتل

فرضیات بیشتری در مورد محاسبه ذخیره سازی دوربین مدار بسته وجود دارد، اما اگر شما واقعا عاشق ریاضی و مایل به دیدن فرمول هستید ، بفرمایید ….

Storage = ( (cam_bitrate/8) * 3600 * 24 * Qty_cam * Qty_days ) /1G

 

Storage= مقدار فضای در گیگابایت ­­(GB)

= cam_bitrate پهنای باند دوربین

۸ = برای تبدیل بیت به بایت

۳۶۰۰ = برای تبدیل ثانیه به ساعت

۲۴ = برای تبدیل ساعت به روز

= Qty_cam  تعداد کل دوربین­ها

Qty_days= تعداد روزها

= ۱G تقسیم ۱ گیگ (۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) برای تبدیل از KB به GB

فرمول درازی است، اینطور نیست؟ نگران نباشید این چیزها آسان است، فقط به مثال نگاهی بیاندازید تا متوجه شوید چگونه از این فرمول استفاده کنید.

فرمول محاسبه­ی ذخیره سازی مثال ۱

ذخیره سازی = ۱۱ گیگابایت

فرمول محاسبه­ی ذخیره سازی مثال ۲

ذخیره سازی = GB 6،۶۳۵ یا ( TB 6.35)

خب فرمول محاسبات ذخیره سازی چگونه بود؟

من از نرخ بیت دوربین برای محاسبه استفاده می­کنم، بدین معنی که می­دانم دوربین برای ضبط کیفیتی خاص که برای آن تنظیم شده، از چه میزان پهنای باند استفاده می­کند.

در مثال ۱، نرخ بیت دوربین Kbps  ۱۰۲۴است، بدین معنا است که براى ضبط ویدئو، حدود ۱۰۲۴۰۰۰ بیت یا  Mbps1 استفاده مى­شود.

در مثال ۲، نرخ بیت دوربین  Kbps2048 است، به این معنی که برای ضبط ویدئو، حدود ۲،۰۴۸،۰۰۰ بایت یا  Mbps 2 استفاده می شود.

در مثال دوم، دوربین از پهنای باند (و ذخیره سازی) بیشتری استفاده می­کند، زیرا احتمالا برای ضبط تصاویر با کیفیت بالاتر تنظیم شده است.

برای کسانی که از فرمول متنفرند:

خب، شما از ریاضی و تمامی آن فرمول­های محاسبه­ی ذخیره سازی نفرت دارید، نه؟

هنوز هم ناچارید ذخیره سازی دوربین را محاسبه کنید و به دنبال راهی آسان هستید، شاید بتوانید از پهنای باند دوربین مدار بسته و محاسبه گر ذخیره ساز استفاده کنید.

آیا همچین چیزی وجود دارد که به شما در پروژه دوربین مدار بسته شما وجود دارد؟

بله، به زودی خود شرکت فراگستر الکترونیک برنامه ای را روی سایت قرار خواهد داد تا شما از این فرمول ها بی نیاز باشید .

ابزار طراحی سیستم ویدئویی تحت شبکه

این پهنای باند و محاسبه گر ذخیره ساز برای استفاده آسان است، بگذارید مستقیما به مثال قبل برگردیم. در مثال شماره ۱ یک دوربین که با ضبط به مدت یک روز از  Kbps 1024 استفاده می­کند وجود دارد.

بنابراین، به تصویر زیر نگاه کنید، دقیقا همان چیزی است که در مربع قرمز قرار گرفته است …. ۱ روز، ۱ دوربین،   Kbps 1024 ، می­توانید نتیجه را مشاهده کنید.

بله، دقیقا همان طوری هست که با استفاده از فرمول بدست آمد. میزان ۱۱ گیگابایت ذخیره سازی کلی است، به فضای هارد نگاهی بیاندازید.

چه چیزی بر پهنای باند و ذخیره سازی تأثیر می­گذارد؟
  • ۱: رزولوشن

هرچه رزولوشن دوربین بالاتر باشد، به پهنای باند و فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز است، برخی از رزولوشن­های رایج دوربین تحت شبکه­ عبارتند از: QCIF، CIF، ۲CIF، ۴CIF، VGA، SVGA، HD، Full HD  و ۴K

  • ۲: نرخ فریم:

 ۲۵ FPS در حرکت در زمان واقعی در نظر گرفته شده و حرکتی صاف را در ویدیو ضبط شده نشان می­دهد، اما اگر شما دوربین خود را با چنین نرخ فریمی تنظیم کنید، استفاده از پهنای باند و ذخیره سازی، بسیار افزایش خواهد یافت. بنابراین برای اکثر پروژه­های دوربین مدار بسته ۱۵ FPS کافی می­باشد.

  • ۳: الگوریتم فشرده سازی (CODEC)

انتخاب کدک به طور چشمگیری بر میزان هارد مورد استفاده برای ضبط تاثیر می­گذارد، بنابراین با استفاده از الگوریتم های مدرن مانند H.264، H.264 plus و H.265 می توان فضای بیشتری را در مقایسه با کدک­های قدیمی مانند MJPEG یا MPEG- 4  ذخیره کرد.

  • ۴: فعالیت صحنه

اگر صحنه ای که دوربین در آن نصب شده بسیار پیچیده است، یعنی حرکات افراد و اشیاء زیاد باشد، نیاز به پهنای باند بیشتر و فضای ذخیره سازی افزایش می یابد.

  • ۵: ضبط پیوسته یا رویداد

هنگامی که یک ضبط کننده­ی دوربین مداربسته را تنظیم می­کنید، می­توانید انتخاب کنید که دوربین حتی در صورت عدم وقوع رویدادی، تصاویر را به طور مداوم ذخیره کند، یا اینکه دوربین فقط زمانی شروع به ضبط کند که حرکتی تشخیص داده شود.

 

همانطور که می­بینید، هیچ چیزی پیچیده نیست، و شما می­توانید آن را انجام دهید. اما به یاد داشته باشید این یک محاسبه ذخیره سازی با برآورد کلی است.

پس از ۳۰ روز ضبط واقعی، می­توانید اطمینان حاصل کنید که آیا سیستم طبق برنامه ریزی ضبط کرده است، تا زمانی که ضبط کننده بتواند حداقل ۳۰ روز فیلم را نگه دارد.

                                                                                     شرکت فنی مهندسی پیشگامان الکترونیک کویر یزد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *