اسکن تصاویر دوربین مداربسته

در دوربین مداربسته بعد از اینکه اطلاعات توسط سنسور تصویر تولید شد، برای دریافت و نمایش اطلاعات از دو تکنیک استفاده می شود که قصد داریم در این مقاله به بررسی این دو تکنیک اسکن تصویر بپردازیم.

***

دوربین های تحت شبکه و HDCVI  مسکرون و داهوآ از هر دو اسکن اینترلیسد (interlaced scan) و پروگرسیو (progressive scan) استفاده می کنند و در صورتی که دوربین های آنالوگ می توانند فقط از اسکن اینترلیسد برای انتقال تصویر روی کابل کواکسیال و نمایش تصویر آنها روی مانیتورهای آنالوگ، استفاده کنند.

1 . اسکن اینترلیسد interlaced scan

زمانی که تصویر دوربین مداربسته از سنسور اینترلیس تولید شود، دو گونه متفاوت از رشته خطوط تولید می شود:

رشته خطوط زوج و رشته خطوط فرد.

برای  ایجاد رشته خطوط فرد و نیز رشته خطوط زوج ، اطلاعات از هر دو خطوط زوج و فرد روی سنسور تصویر، ترکیب می شود.

زمانی که تصویر اینترلیس ، منتقل می شود، فقط نیمی از تعداد خطوط (یکی در میان خطوط زوج و فرد) در یک زمان ارسال می شود، که این کار نیمی از پهنای باند را کاهش می دهد.

 

نمایشگر ها نیز می بایست از همین تکنیک اینترلیسد استفاده کنند تا تصاویر را به درستی نمایش دهند. در نمایشگر، ابتدا خطوط فرد و سپس خطوط زوج از تصویر نمایش داده می شود و سپس تصویر  متناوبا با سرعت  50/25 (در سیستم PAL) و یا 60/30 (در سیستم NTSC) فریم بر ثانیه refresh می شود، به طوری که سیستم بینایی انسان، آن را به عنوان تصویر کامل تفسیر می کند.

نکته : در صورتی که هم دوربین و هم مانتیور با تکنیک اسکن اینترلیس مطابقت داشته باشند، تصویر نهایی مشکل عمده و قابل توجهی نخواهد داشت. اما در صورتی که از دوربین اینترلیسد و مانیتور پروگرسیو مانند نمایشگرکامپیوتر استفاده شود، رشته خطوط زوج و فرد به صورت متوالی بر روی تصویر نمایان می شود و باعث می شود تصویر بسیار مصنوعی دیده شود.

درواقع تصویر به گونه ای تکه تکه دیده می شود که دلیل آن تاخیر بین خطوط فرد و زوج است. به گونه ای که نیمی از خطوط اسکن شده اند و هنوز نیمی دیگر منتقل نشده اند و منتظر refresh  شدن هستند. این امر به ویژه زمانی که پخش تصاویر (و یا بازپخش تصاویر)  متوقف شده و فریمی از ویدیو در حال تجزیه و تحلیل است، بسیار قابل توجه است.

شکل بالا  تصویر ایجاد شده با اسکن اینترلیسد  و تصویر پایین با اسکن پروگرسیو را از یک نقطه ی در حال حرکت مقابل دوربین نمایش می دهد.

 

2 . اسکن پروگرسیو :

با یک سنسور تصویر با اسکن progressive، مقادیر هر پیکسل روی سنسور و هر خط از داده ی تصویر به صورت پی در پی اسکن می شود و یک تصویر با فریم کامل (full frame) تولید می کند.

به عبارت دیگر تصاویر دریافت شده همانند اسکن interlaced به رشته خطوط زوج و فرد تقسیم نمی شود و در نهایت  فریم تصویر ایجاد شده  بر روی شبکه ارسال می شود .

 با استفاده از نمایشگر های progressive می توان در نمایش جزئیات یک جسم در حال حرکت موفق تر عمل کرد. تقریبا اغلب دوربین های تحت شبکه از تکنیک اسکن progressive  استفاده می کنند.

                                                                                                                                                                                              شرکت فنی مهندسی پیشگامان الکترونیک کویر یزد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *