محاسبه فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی

نحوه محاسبه فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی

قصد داریم در اینجا به نحوه محاسبه میزان فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی در سیستم نظارت تصویری بپردازیم.

به اطلاعاتی که در شبکه دریافت و ارسال میشود ، بدون در نظر گرفتن نوع آن(چه یک متن باشد، چه یک فایل اکسل و یا پاورپوینت و چه تصاویر ارسالی از یک دوربین) Data  گفته میشود.

کوچک ترین واحد Data بیت خوانده میشود. بیت یک واحد باینری است. به این معنی که بیت یا صفر است یا یک.

هر هشت بیت یک بایت را تشکیل می دهند.

 به دلیل این که بایت واحد بسیار کوچکی برای انداره گیری است ، ما اغلب از آن ها در بسته های 1000تایی و یا یک میلیونی صحبت می کنیم. در منابع دیگر ممکن است به جای ضرایب 1000 ضرایب 1024 را ببینید که به دلیل اختلاف کوچک از آن صرف نظر می کنیم.

کیلو به معنی هزار استKilo=1031Kilo Byte=1000 Byte
مگا به معنی میلیون است.Mega=1061 Mega Byte=1,000,000 Byte
گیگا به معنی میلیارد است.Giga=1091 Giga Byte=1,000,000,000 Byte
ترا به معنی هزار میلیارد استTera=10121 Tera Byte=1,000,000,000,000 Byte
پتا به معنی بیلیارد استPeta=10151 Peta Byte=1,000,000,000,000,000 Byte

چه زمانی از بیت استفاده می کنیم و چه زمانی از بایت استفاده می کنیم ؟

عموما ، برای اندازه گیری سرعت نقل و انتقال در شبکه از بیت استفاده می شود. به عنوان مثال شبکه ی LAN یک اداره ظرفیت انتقال 100 مگا بیت در هر ثانیه را دارد.

از بایت برای اندازه گیری سایز فایل ها و حجم ذخیره سازی استفاده می شود. به عنوان مثال ، کامپیوتر شما می تواند 100 GB اطلاعات را ذخیره کند.

با توجه به این که سیگنال تصویر (خروجی) دوربین مدار بسته مانند یک فایل در شبکه ارسال نمی شود و در واقع رشته ی به هم پیوسته و مداومی از Data است (Data Stream) شما لازم دارید بدانید چگونه Bit Stream را به File Size تبدیل کنید. تا بتوانید میزان ظرفیت ذخیره سازی مورد نیاز را محاسبه کنید.

مثال :  دو دوربین مداربسته  هر کدام 400 کیلو بیت بر ثانیه اطلاعات ارسال میکنند ، برای ذخیره سازی تصاویر این دو دوربین به مدت یک دقیقه ، چه میزان فضا (هارد) مورد نیاز است ؟

از آنجایی که 2 دوربین هم زمان با هم اطلاعات ارسال میکنند می بایست میزان اطلاعات ارسالی آن ها را با هم جمع کنیم.

با توجه به این که هر بایت معادل 8 بیت است. عدد بالا را بر 8 تقسیم می کنیم تا در واقع بیت بر ثانیه (Bit Stream) را به بایت بر ثانیه تبدیل کرده باشیم.

با توجه به این که در هر ثانیه 100 کیلو بایت اطلاعات ارسال می شود بنابراین در یک دقیقه (معادل 60 ثانیه) 6000 کیلو بایت ارسال می شود.

از آنجایی که هزار کیلو معادل یک مگا می باشد. بنابراین فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی این دو دوبین به مدت یک دقیقه 6 مگا بایت می باشد.

با توجه به مثال فوق ، با داشتن تعداد دوربین ها ، میزان مدت ذخیره سازی مورد نیاز و نیز بیت ریت هر دوربین ( صرف نظر از نوع تکنولوژی آن ، صرف نظر از نوع بستر انتقال)  میتوان حجم (فضای) مورد نیاز برای ذخیره سازی را طبق فرمول زیرمحاسبه کرد.

بیت ریت متوسط دوربین ها  :

جدول زیر شامل بیت ریت متوسط دوربین های ارائه شده توسط شرکت فراگستر می باشد:

بیت ریت متوسط یک دوربیندوربینتکنولوژی
2 Mbps1 Mega Pixel (25FPS@720P)AHD – CVI – IP
2.5 Mbps2 Mega Pixel (13FPS@1080P)CVI
4 Mbps2 Mega Pixel (25FPS@1080P)IP Lite – CVI – AHD
4 Mbps3 Mega Pixel (20 FPS@3MP)IP Eco-Savvy
6 Mbps3 Mega Pixel (20 FPS@3MP)IP Lite
6 Mbps4 Mega Pixel (20 FPS@4MP)IP Eco-Savvy 2.0
6 Mbps3 Mega Pixel (25 FPS@3MP)IP Ultra Smart
4 Mbps3 Mega Pixel (25 FPS@3MP)IP Ultra Smart H.265

شایان ذکر است اعداد فوق به صورت میانگین هستند و در شرایط محیطی مختلف و بسته به میزان حرکت و جزئیات تصویر در زمان ها و مکان های مختلف ، متفاوت می باشند.

مدت زمان ذخیره سازی  :

از آنجایی که یک روز شامل 24 ساعت و هر ساعت شامل 60 دقیقه و هر دقیقه شامل 60 ثانیه است ، یک روز معادل 86400 ثانیه می باشد. بنابراین برای سهولت در محاسبه فرمول ذکر شده را به صورت زیر تغییر می دهیم.

ضبط پیوسته و ضبط بر اساس وجود حرکت در تصویر  :

فرمول ذکر شده در بالا ، میزان فضای مورد برای ذخیره سازی دوربین ها با برنامه ضبط پیوسته می باشد. واضح است در صورت ضبط تصاویر تنها در صورت وجود حرکت در تصویر(Motion Record) ، عدد به دست آمده کمتر خواهد بود. از آنجایی که وجود حرکت در تصویر از زمانی به زمان دیگر و از مکانی به مکان دیگر متغیر است ، فرمول دقیق و مشخصی برای محاسبه میزان فضای ذخیره سازی مورد نیاز در حالت Motion Record موجود نمی باشد.

نکته : در اماکن اداری ، می توان با توجه به مشخص بودن ساعات کاری و ایام تعطیل ، میزان فضای ذخیره سازی مورد نیاز را به صورت تقریبی مشخص نمود. از آنجایی که در اغلب اوقات در 8 ساعت شبانه روز در وضعیت نرمال ، ترددی در  ساختمان اداری صورت نمی پذیرد ، میزان فضای ذخیره سازی در حالت Motion Record به صورت زیر تخمین زده می شود.

در ادامه به نحوه کار با این فایل می پردازیم.

  • ابتدا تعداد دوربین مورد نظر را (با دقت در نوع تکنولوژی و رزولوشن آن) وارد کنید.
  • .زمان مورد نیاز برای ذخیره سازی بر اساس روز را وارد کنید. اعداد مندرج در کادر زرد میزان فضای مورد نیاز برای شرایط و پروژه خاص شما  بر اساس گیگا بایت می باشد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!